وردپرس چیست؟

وردپرس 2 23 دسامبر 2018

خانه وبلاگ وردپرس چیست؟

وردپرس چیزی است که هر کاربر وب با استفاده از آن لذت می برد حتی اگر که متوجه استفاده از آن نشود. پس وردپرس چیست؟ از میان خیل بسیاری از همتایان و رقبا، پراستفاده ترین سیستم مدیریت محتوی (CMS) در جهان و پس از بیش از 15 سال کار، وردپرس است که کارش را از یک سکوی وبلاگ نویسی ساده به یکی از بهترین روش های مدیریت محتوای وبسایت که تاکنون ساخته شده رسانده است. در واقع، وردپرس چیزی است که وبسایت های فناوری دنیا را می چرخاند.

اگر می خواهید از وردپرس استفاده کنید، بایستی سری به WordPress.org بزنید و برای طراحی و پشتیبانی نیز ما در کنار شما هستیم.

سیستم مدیریت محتوا (CMS) چیست؟

برای اینکه از کار وردپرس سر در بیاوریم باید در ابتدا بدانیم که سیستم مدیریت محتوا چیست و وبسایت های مدرن امروزی از چه طریقی مدیریت می شوند. امروزه دیگر محتواگذاران نیازی به دانستن کدهای HTML و درک CSS یا به خاطر سپردن مشخصات لاگین FTP خود ندارند. گرچه هنوز دانستن این مسایل یک مزیت محسوب می شود اما دیگر یک لازمه نیست؛ وردپرس زندگی را برای گردانندگان وبسایت ها آسان کرده است.

یک سیستم مدیریت محتوا کار توسعه دهنده ها و برنامه نویسان را انجام می دهد. جایگزین های دیگری برای وردپرس مانند جوملا یا دروپال نیز وجود دارند که کار وردپرس را به صورت اندکی متفاوت انجام می دهند. تمام این CMSها، محتوا را برای موتورهای جستجو بهینه سازی کرده، ظواهر بسیار جذاب برای هر بخشی از محتوا به ارمغان می آورند، نصب و استفاده از آن و امکاناتش مانند پلاگین ها آسان است و اتصال به این سیستم نیز مثل آب خوردن.

ایده پشت CMS و به صورت مشخص وردپرس، تسهیل یک مدیریت آسان بر روی وبسایتی است که ایمن، بهینه و قادر به مدیریت صدها تا میلیون کاربر در روز است.

وردپرس چقدر محبوب است؟

وردپرس حالا محبوب ترین سیستم مدیریت محتوا است. در سال 2018 میزان 32.5 درصد از کل وبسایت ها – در حدود 2 میلیارد وبسایت – از وردپرس استفاده می کنند که البته سهم بازار CMS زیر 60 درصد است.

دومین سیستم مدیریت محتوا یعنی جوملا در حدود 5.5 درصد از بازار CMS و 3 درصد از کل وبسایت ها را در اختیار خود دارد. دروپال با 3.5 و 1.9 در رده بعدی قرار می گیرد و باقی سیستم ها مانند SquareSpace، Wix، بلاگر، OpenCart و Weebly چند درصد از این بازار را در اختیار خود دارند.

البته ده ها سیستم مدیریت محتوای دیگر نیز وجود دارد که تنها توانسته اند توجه بخش ناچیزی از بازار را به خود جلب نمایند.

پس با وجود این تعداد CMS چرا وردپرس تا این حد محبوب است؟ اثر علمی به نام اثر گلوله برفی در این قضیه وجود دارد؛ یعنی احتمال بیشتری می رود که توسعه دهندگان و برنامه نویسانی که با وردپرس آشنا هستند، بار بعدی نیز سراغ وردپرس را بگیرند. مساله جذاب دیگر در خصوص وردپرس که کاربران جدید را به خود جلب می کند، رایگان بودن آن است. علاوه بر آن، وردپرس متن باز است یعنی تمام کدی که وردپرس با آن نوشته شده نیز در اختیار برنامه نویس قرار دارد.

وردپرس از گستره وسیعی از ویجت ها، پلاگین ها و انواع مختلفی از وبسایت پشتیبانی می کند. شما با استفاده از وردپرس می توانید یک وبلاگ تک صفحه ای یا یک فروشگاه بزرگ یا یک وبسایت چندصفحه ای پیچیده با هزاران ورودی، سکوهای یکپارچه شبکه های اجتماعی، سیستم های نظرگذاری، پخش کننده های ویدیویی و هرچیزی که فکرش را کنید داشته باشید.

علاوه بر همه اینها، وردپرس به صورت مداوم به روز رسانی می شود و پلاگین هایی که کاربر نیز بر روی آن نصب می کند نیز غالبا به روز رسانی می شوند.


تست می شود.

پاسخ

کتابهای زیادی خوانده ام که هیچ یک به گرانقدری این نبوده اند.

پاسخ
دیدگاه خود را بیان کنید

نام شما
دیدگاه

کلمه عبور را فراموش کردید؟
کلمه عبورتان را فراموش کردید؟ لطفا نام کاربری و آدرس ایمیل تان را وارد کنید. سپس پیوندی برای ساخت کلمه عبور جدید از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد.
ما جزییات شخصی شما را با کسی به اشتراک نمی گذاریم