استفاده از توضیحات متا برای بهبود سئو

seo wordpress

توضیحات متا Meta Description چیست؟

در سالیان پیش، موتورهای جستجو از متن توضیحات متا برای رتبه بندی صفحات در نتایج جستجوی خود استفاده می کردند. در واقع موتور جستجو بایدو در چین نیز هنوز همین کار را می کند. بهرحال در سئو امروزی مشخص شده است که دیگر استفاده از این ترفند برای بهبود سئو کارایی ندارد.

توضیحات متا تگ های HTML هستند که در بخش هد یک صفحه وب ظاهر می شوند. محتوای داخل این تگ توضیحاتی در خصوص صفحه و محتوای آن ارایه می کند. از نظر سئو، Meta Description بایستی در حدود 160 کاراکتر باشند.

یک نمونه از توضیحات متای به خوبی تعریف شده در head صفحه html به صورت زیر است:

<meta name=”description” content=”توضیحات کوتاه در خصوص صفحه ای که در حال مشاهده آن هستید.”>

با راست کلیک بر روی صفحه ای که در آن حاضر هستید و کلیک بر روی گزینه view source می توانید توضیحات متای آن صفحه را مشاهده کنید.

توضیحات متا چه کاری انجام می دهند؟

گوگل از Meta Description برای نمایش یک صفحه در نتایج جستجوی خود استفاده می کند. برای نمایش یک نتیجه در گوگل از توضیحات، عنوان صفحه و نشانی وب استفاده می شود.

توضیحات متا

به خاطر داشته باشید که محتوای تگ توضیحات تنها یک پیشنهاد به گوگل است. گوگل محتوا را در خلاصه نتیجه خود (تصویر بالا) نشان می دهد که گمان می کند مرتبط ترین و مفیدترین محتوا برای نمایش به کاربر بر اساس موضوع جستجوی او می باشد.

برخی اوقات این بدان معناست که توضیحات متای شما بخشی از محتوای صفحه شما می باشد.

چگونه از Meta Description برای سئو استفاده کنم؟

توضیحات متا به شکل مستقیم بر رتبه بندی صفحه در نتایج جستجو تاثیر نمی گذارد اما هنوز هم تاثیرات زیادی بر سئو دارد. گوگل به توضیحات متکی است تا از این طریق ارتباط صفحه را با یک عبارت جستجو شده ارزیابی کند. بهرحال بزرگترین نقشی که Meta Description دارد تشویق کاربران به کلیک بر روی نشانی وبی است که مشاهده می کند.

بهبود نرخ کلیک و توضیحات متا

از آنجاییکه Meta Description در نتایج جستجو به نمایش در می آید، اولین ارتباط یک شخص با صفحه شما و تشویق او به کلیک بر روی لینک وبسایت شما توضیحات متا می باشد.

به خلاصه نتیجه وبسایت خود در نتایج جستجو به عنوان یک بیلبورد دیجیتالی برای وبسایت خود نگاه کنید. این بیلبوردها کاربران را تشویق به کلیک بر روی نشانی وب وبسایت شما می کنند. اینکه یک کاربر بر روی نشانی وبسایت شما کلیک کند بستگی به این موضوع دارد که آیا توضیحاتی که مشاهده می کند مطابق با انتظارات او است یا خیر.

روش های زیادی برای نوشتن بهتر توضیحات متا برای یک نوشته وجود دارد:

 1. کلمات کلیدی: گوگل کلماتی را در توضیحات متا برجسته می کند که با کلمات جستجو شده کاربر تطابق داشته باشد. استفاده از کلمات کلیدی در Meta Description به کاربران می گوید که محتوای شما اطلاعاتی را در خصوص عبارت جستجو شده کاربر در خود جای داده و از این طریق توجه او را به خود جلب می کند.
 2. درگیر کننده بنویسید: به Meta Description به عنوان نوشته ای برای متن تبلیغاتی در جستجوی ارگانیک فکر کنید؛ متن توصیفی که کاربران را برای کلیک بر روی پیوند وبسایت شما ترغیب می کند. به پرسش مورد نظر پاسخ دهید تا در نتایچ جستجو ظاهر شود.
  به خاطر داشته باشید که اگر صفحات خود را برای نتایج بهتر بهینه سازی می کنید، یا کاربران به خصوصی را هدف گرفته اید، استفاده از کلماتی مانند «ارسال رایگان»، «ارزان» و … را برای تشویق به کلیک در نظر داشته باشید. به نظر ممکن است که حالت اسپم داشته باشد اما در واقع به شما در به دست آوری نتایج بهتر کمک می کند. فقط مطمئن شوید که معامله ای را تبلیغ می کنید.
 3. از زبان واکنش‌پذیر استفاده کنید: از محتوایی استفاده کنید که برای تشویق کاربران به کلیک طراحی شده باشد. این گفته لزوما به این معنا نیست که عباراتی مانند «حالا اینجا کلیک کنید» را به توضیحات خود بیافزایید بلکه هدفی که کاربر با کلیک بر روی نشانی وب شما به آن دست خواهد یافت را تشریح کنید. چیزی مثل «توضیحات چیست، چرا اهمیت دارد و چگونه از توضیحات متا استفاده کنیم» یا «بهترین دوچرخه غیردنده‌ای را خریداری کنید».

با ارایه توضیحات متای دقیق از نرخ پرش یا بانس ریت بالا اجتناب کنید

Meta Description به خوبی نوشته شده به شخص جستجو کننده می گوید که آن صفحه در چه رابطه است و پس از کلیک بر روی نشانی وب چه چیزی گیر آنها خواهد آمد. بهبود وضعیت CTR صفحه کمک کننده است اما در صورتی که کاربران ورودی شما گمان کنند که با کلیک بر روی پیوند صفحه شما چیزی دیگر گیرش خواهد آمد مطلوب نخواهد بود.

بنابراین در حالیکه توصیحات متای شما بایستی متقاعدکننده بوده و کاربر را وادار به واکنش کند، بایستی نیز دقیق و صحیح باشد.

اگر ارسال رایگان یا تخفیف ویژه را ارایه نمی کنید یا اگر محتوای شما پرسش مشخصی را پاسخ نمی دهد، چنین ادعایی هم در توضیحات خود نداشته باشید. علاوه بر این اگر به کاربران خود دروغ بگویید، نه تنها صفحه شما را به سرعت ترک خواهند گفت بلکه دیگر اعتماد خود را نسبت به وبسایت شما از دست داده و برنخواهند گشت.

به علاوه اگر گوگل گمان کند که توضیحات متای شما دقیقا بیانگر محتوای صفحه شما نیست یا ارتباطی با موضوع جستجو ندارد، توضیحات شما را با توضیحات مورد نظر و صحیح خود جایگزین می کند. بنابراین ایجاد توضیحاتی درست و قابل قبول گوگل را به انتخاب وبسایت شما وامی‌دارد.

ویرایش توضیحات متا

تغییر توضیحات متا بسته به سیستم مدیریت محتوایی که از آن استفاده می کنید، متفاوت است. از آنجاییکه وردپرس در حال حاضر در حدود یک سوم از وبسایت های بر روی وب مورد استفاده قرار می گیرد، در خصوص وردپرس صحبت می کنیم.

افزودن توضیحات متا در وردپرس

به صورت پیش فرض، وردپرس از تگ متا بر روی وبسایت استفاده نمی کند. دلیل این کار هم این است که هر توضیحات متایی منحصربه‌فرد باشد، به این معنا که هر تگ توضیحات متا متفاوت خواهد بود.

دو روش برای افزودن توضیحات متا به صفحات وردپرس وجود دارد:

 • استفاده از افزونه (مثلا افزونه یوست Yoast SEO).
 • ویرایش فایل header.php بر روی قالب وردپرس شما

پس از نصب افزونه یوست، این گام ها را برای ویرایش توضیحات متا برای صفحات خود دنبال کنید:

 • صفحه یا نوشته جدیدی بر روی وبسایت خود ایجاد کنید.
 • پس از ساخت نوشته، به انتهای صفحه بروید تا به بخش افزونه یوست برسید.
 • بر روی ویرایش اسنیپت که در زیر پیش نمایش اسنیپت صفحه وجود دارد کلیک کنید.
 • توضیحات خود را در بخش توضیحات متا وارد کنید. توضیحات متای خود را با استفاده از کلمات کلیدی بهینه سازی کنید.

افزودن توضیحات متا بدون افزونه

امکان افزودن Meta Description به وبسایت وردپرسی شما بدون استفاده از افزونه نیز وجود دارد. بهرحال، اینکار توصیه نمی شود چرا که این روش اجازه سفارشی سازی توضیحات متا را برای هر صفحه نمی دهد، مساله ای که می تواند باعث شود که موتورهای جستجو این رفتار را به عنوان محتوای دوگانه تشخیص دهند.

به همین منظور، ما استفاده از این روش را برای افزودن توضیحات متا به وبسایت وردپرسی‌تان را توصیه نمی کنیم.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *