5 نوع مشکل ووکامرس و راه حل آن

woocommerce wordpress

ووکامرس بسیار منعطف بوده و سفارشی سازی آن بسیار آسان است ولی از طرفی به دلیل متن باز بودن آن هیچ مسیر پشتیبانی مشخصی برای رفع مشکل ووکامرس وجود ندارد. در این مسیر می توانید تنها به دانش خود، مستندات جاری پشتیبانی و جامعه متن باز برای کمک چشم بدوزید.

ولی چه اینکه یک وبسایت فروشگاهی جدید راه انداخته اید یا به شکل فعال یک فروشگاه آنلاین پرترافیک را مدیریت می کنید، بالاخره با این 5 مشکل ووکامرس یا خطای ووکامرس مواجه خواهید شد.

1. تداخل افزونه یا پلاگین

با وجود در حدود 900 بسط و افزونه مختص کار با ووکامرس و 50 هزار پلاگین موجود برای استفاده در وردپرس، احتمالا ترکیب های مختلفی از پلاگین را در وبسایت های فروشگاهی که از ووکامرس استفاده می کنند خواهید یافت. در حالیکه تداخل افزونه در هر وبسایتی رخ می دهد، اما این مساله مخصوصا برای وبسایت های فروشگاهی پرترافیک مهمتر می باشد.

افزایش امنیت وردپرس

یکی از بهترین روش ها برای دوری از این مساله به روز نگاه داشتن افزونه ها و قالب به شکل مداوم است. وقتی که از ووکامرس استفاده می کنید خیلی اهمیت دارد که کاملا به روز باشید. در حالیکه برخی به روزرسانی ها مانند انتشار امنیتی اخیر 4.2.1 به جزییات ووکامرس مرتبط می شوند اما دیگر موارد به روزرسانی اصلاحات بزرگ و تغییرات عمده در کارکرد ووکامرس می باشند.

وقتیکه ووکامرس را به روزرسانی می کنید فراموش نکنید که پایگاه داده خود را نیز به روزرسانی کنید تا از هر گونه مساله ای دور بمانید.

برای افزایش شانس دوری از هرگونه تداخل افزونه ای و مشکل ووکامرس، تمام به‌روزرسانی های افزونه را در محیط توسعه یا آزمایشی پیاده سازی کرده و سپس اقدام به پیاده سازی آن بر روی وبسایت عملیاتی کنید.

2. مسایل مربوط به کش

کش می تواند در عملکرد وبسایت های فروشگاهی ووکامرس نقش بزرگی را ایفا کنید چرا که پایگاه داده آنها به نسبت وبسایت های دیگر بزرگتر است. کش مرورگر به فروشگاه ها کمک می کند که برخی از فایل های وب را به صورت محلی بر روی مرورگر کاربر ذخیره کنند تا از تعداد درخواست های سرور وقتیکه صفحه بارگیری می شود بکاهند.

بهرحال در حالیکه کش می تواند به افزایش سرعت بار فروشگاه وردپرسی شما کمک کند اما می تواند باعث ایجاد مسایل دیگری و مشکل ووکامرس شود. برای مثال، یک مساله معمول در ووکامرس این است که صفحات مشخصی بایستی از کش مستثنی شوند.

بهینه سازی وردپرس

صفحه بازیابی کلمه عبور برای مشتریان اگر از کش مستثنی نشود دیگر کار نخواهد کرد. اگر این صفحات کش شوند، کاربر قادر به بازیابی کلمه عبور خود نخواهد بود.

همچنین در صورتی که اقدام به تغییرات توسعه ای بزرگ کنید و فراموش به پاکسازی کش در سطح سرور نمایید، باعث ایجاد مسایلی خواهید شد. پیش از راه اندازی وبسایت ووکامرس جدید، پیکربندی سرور و تنظیمات کش وردپرس خود را بررسی کنید.

3. خطاهای مربوط به پرداخت

دیگر مشکل ووکامرس به بخش پرداخت در سیستم فروشگاهی وردپرس بازمی‌گردد. وقتیکه مساله ای در ووکامرس پیش می آید ابتدا بایستی اقدام به بررسی پیکربندی و اتصال درگاه پرداخت نمایید.

یک مشکل معمول اما ساده در وبسایت های فروشگاهی این است که گواهینامه SSL به صورت درست برای فروشگاه آنلاین پیکربندی نشده است. اغلب درگاه‌های پرداخت در صورتی که SSL نصب نباشد کار نخواهند کرد. ممکن است که حتی از مشکل ووکامرس وبسایت خود آگاه نشوید ولی کاربران دچار خطای پرداخت شوند.

حل مشکل صفحه مرگ در وردپرس

دیگر مشکل ووکامرس می تواند تایید اعتبار باشد. وقتیکه شما یا مالک وبسایت این پیغام خطا را دریافت می کند، بدان معناست که مشکلی در فروشگاه آنلاین و ارتباط درگاه پرداخت به وجود آمده است. درگاه های پرداخت بیشماری برای استفاده در فروشگاه اینترنتی وجود دارند. بنابراین راه حل به همین تعداد نیز احتمال وجود مشکل ووکامرس نیز می رود.

4. خطای اعلان ایمیل

خطاهای اعلان ایمیلی یکی از پرسیده‌شده‌ترین پرسش‌ها در بخش وبسایت های وردپرسی محسوب می شود. برای وبسایت هایی که از فروشگاه ووکامرس استفاده می کنند، این مساله اغلب پس ارسال سفارش رخ می دهد. در برخی موارد، مشتریان اعلان ایمیلی مد نظر خود را دریافت نمی کنند.

مشکل ووکامرس

پیش از اینکه روند عیب یابی ارسال ایمیل را شروع کنید، ابتدا روند برپاسازی ارسال ایمیلی را بررسی کنید. در داشبورد وردپرس در بخش ووکامرس، تب ایمیل وجود دارد جاییکه می توانید پیکربندی اعلانات ایمیلی را بررسی کنید. اگر اعلان به خصوصی را نمی بینید بایستی اعلان ایمیلی را پیکربندی کنید.

اگر اعلان ایمیلی به شکل صحیح تنظیم شده است، هنوز اما کاربران اعلان ایمیلی را دریافت نمی کنند، افزونه SMTP را نصب و پیکربندی کنید. حتی اگر سرور میزبان شما به صورت صحیح پیکربندی شده تا از تابع ایمیل PHP پشتیبانی کند، ایمیل های ارسالی توسط وبسایت های وردپرس اغلب توسط ارایه دهندگان ایمیلی مانند جیمیل یا اوت لوک مسدود می شوند. این بدان معناست که امکان دارد که مشتریان شما ایمیل ها را دریافت نکنند.

استفاده از افزونه وردپرس SMTP به شما اجازه می دهد تا از روش ارایه دیگری برای ارایه اعلانات ایمیلی خود به مشتریان استفاده کنید. SMTP مخفف پروتکل انتقال ساده ایمیل است که یک استاندارد ساده برای انتقال ایمیل می باشد.

5. بار زیاد پایگاه داده

در حالیکه مسایل بالا می تواند در وبسایت تازه راه افتاده ووکامرس رخ دهد و دنبال کردن آنها منجربه حل مشکل ووکامرس شما شود اما بایستی همیشه در نظر داشته باشید که همانطور که سفارشات بیشتر و بیشتری دریافت می کنید، پایگاه داده وبسایت شما بزرگ و بزرگتر می شود.

و اگر پایگاه داده نسبت به فضای میزبانی سرور شما خیلی بزرگ باشد، ممکن است دچار افت کیفیت در ارایه خدمات خود شوید. نظارت و پاکسازی پایگاه داده به صورت منظم می تواند مسایل مربوط به کاهش کیفیت را حداقل سازی کرده و از هزینه ووکامرس بر روی هاست شما بکاهد.

دیگر سربارهای پایگاه داده شامل استفاده از افزونه ها و فایل های پشتیبان می شود. برخی از افزونه ها سریعا بار زیادی را بر پایگاه داده به دلیل استفاده از داده های متنوع تحمیل می کنند. برای مثال، افزونه گزارشگیری که گزارش هرگونه عملکردی را بر روی وبسایت شما در پایگاه داده ثبت می کند می تواند یکی از دلایل مشکل ووکامرس شما باشد.

استفاده از افزونه های گزارشگیری در یافتن راه حل مشکلات دیگر می تواند بسیار کمک کننده باشد اما همچنین می تواند منجربه ایجاد جداول حجیم بر روی پایگاه داده شما شود. افزونه گزارشگیری را به شکلی تنظیم کنید که پس از گذشت مدت زمان مشخصی اقدام به حذف گزارشات خود کند.

همین داستان برای فایل های پشتیبان صادق است. اگر از افزونه پشتیبان گیری ووکامرس استفاده می کنید که داده ها را بر روی وبسایت شما ذخیره می کند بایستی در نظر داشته باشید که فایل های پشتیبان قدیمی می تواند اندازه پایگاه داده شما را بیش از اندازه بزرگ کرده و بایستی پس از گذشت مدت زمان مشخصی اقدام به حذف فایل های پشتیبانی قدیمی کنید.

یکی از دلایلی که پروتکل های پشتیبان گیری بر روی سرور خیلی بهتر از افزونه های پشتیبان گیری وردپرس هستند نیز همین مساله می باشد.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *