طراحی وبسایت وردپرس – راهنمای جامع

وردپرس

چرا طراحی وبسایت وردپرس برای کسب‌وکار بهترین راه‌حل محسوب می‌شود؟

اگر پرسش‌هایی در خصوص طراحی وبسایت وردپرس دارید بنابراین به جای درستی آمده‌اید.

در این مقاله سعی شده به مزایای طراحی وبسایت وردپرس و همچنین محدودیت‌های استفاده از وبسایت وردپرس بپردازیم و همچنین به پرسش‌های شما در خصوص طراحی وبسایت وردپرس پاسخ دهیم.

جدول محتوا مخفی

وردپرس چیست؟

آیا وردپرس نرم افزار طراحی وبسایت است؟

وردپرس سیستم مدیریت محتوای متن‌باز یا CMS است که شما می‌توانید با کمک آن وبسایت خود را به آسانی با چند کلیک به‌روزرسانی کرده و ویرایش کنید. وقتیکه اولین‌بار وبسایت‌ها ابداع شدند، هر صفحه شامل کدهای HTML جداگانه‌ای در یک پوشه فایل بود. اگر شما می‌خواستید یک لینک در نوار منوی وبسایت خود را به‌روز کنید می‌بایست به تک تک صفحات در وبسایت خود رفته و به صورت دستی اقدام به به‌روزرسانی لینک نوار منو کنید.

دلایل استفاده از وردپرس

یک سیستم مدیریت محتوا یا CMS به شما اجازه به‌روزرسانی لینک نوار منو را یکبار و اعمال این تغییر در تمام وبسایت را می‌دهد.

CMS یا سیستم مدیریت محتوا چیست؟

CMS مخفف سیستم مدیریت محتوا است. و همانطور که از نامش برمی‌آید سیستمی است که محتوای وبسایت شما را مدیریت می‌کند. در اصل، یک CMS تکه نرم‌افزاری است که به شما اجازه به‌روزرسانی و ویرایش وبسایت‌تان بدون دانش کدنویسی را می‌دهد.

متن‌باز یا Open Source چیست؟

وردپرس را بیش از ۱۰۰۰۰ توسعه‌دهنده مستقل به صورت فعال و رایگان به‌روز نگاه داشته و نگهداری می‌کنند. متن‌باز دقیقا بدین معنا است که استفاده از آن برای شما کاملا رایگان است و بر اساس اجازه‌نامه‌اش احتمالا اجازه تغییر و بازنشر هم دارید.

وردپرس

آمار وردپرس

  • تا سال ۲۰۱۹ بیش از ۳۴٪ اینترنت از وردپرس استفاده می‌کرد.
  • وردپرس در حدود ۶۰ هزار افزونه دارد.
  • ۳۰٪ از ۱۰۰۰ وبسایت پربازدید بر روی اینترنت از وردپرس استفاده می‌کنند.

آیا استفاده از وردپرس رایگان است؟

بله. وردپرس متن‌باز است بدین معنا که استفاده از آن رایگان است. اما بایستی در نظر داشته باشید که تمام وبسایت‌های وردپرسی نیز مانند سایر سیستم‌های مدیریت محتوا نیاز به میزبان برای میزبانی بر روی اینترنت و آنلاین شدن دارند. بنابراین برای استفاده از وردپرس نیاز به هزینه ندارید اما دستکم بایستی اقدام به خرید نام دامنه و فضای میزبانی از شرکت خدمات‌دهنده میزبانی وب کنید.

چرا وردپرس رایگان است؟

زبان برنامه‌نویسی وردپرس چیست؟

وردپرس از لینوکس، آپاچی، MySQL و PHP برای اجرا استفاده می‌کند. این محیط دقیقا محیط بسیاری از وبسایت‌های برتر مانند فیسبوک نیز است.

خدمات طراحی وبسایت وردپرس – وردپرس در طراحی وب به چه معناست؟

وقتیکه با فردی  برای طراحی وبسایت وردپرس و راه‌اندازی وبسایت وردپرس به توافق می‌رسید، این توافق می‌تواند گستره‌ای از خدمات باشد. برای رسیدن به هدف خود شاید نیاز به یک فرد برای طراحی وبسایت وردپرس داشته باشید یا بلکه شاید هم نیاز به تیمی از طراحان برای طراحی وبسایت وردپرس داشته باشید.

متغیرهای کلیدی بسیاری در این بین هستند که تاثیر زیادی بر روی مقیاس پروژه شما بر اساس قیمت‌گذاری، زمانبندی، کیفیت و … دارند. نکته اصلی درک تفاوت بین طراحی وبسایت وردپرس کاملا سفارشی و استفاده از یک قالب از پیش ساخته شده است.

تقاوت بین قالب وردپرس و طراحی سفارشی در طراحی وبسایت وردپرس چیست؟

تمام وبسایت‌های وردپرس از قالب یا پوسته‌های برای ظاهر خود استفاده می‌کنند. به دنیای پوسته‌ها به صورت دستورالعمل نگاه کنید. هر پوسته یا قالب وردپرس دستورالعمل مشخصی برای ساخت وبسایت مشخصی دارد.

پوسته‌های پیش‌ساخته در واقع پوسته‌هایی هستند که توسط وبسایت‌های زیادی به صورت مشترک استفاده می‌شوند. در واقع این نوع پوسته‌های وردپرس جذاب هستند اما قیمت پایینی هم دارند. در عمل استفاده از پوسته‌های از پیش‌ساخته شده هیچ ایرادی هم ندارد. اما بایستی به خاطر داشته باشید که این نوع پوسته‌ها طبق روندی کلی ساخته شدند و در ظاهر نیز اندکی کلی به نظر می‌رسندو در پایان هم ممکن است به این نتیجه برسید که آنقدرها هم جذاب نیستند.

تفاوت بین قالب وردپرس و پوسته وردپرس چیست؟

هیچ تفاوتی بین این دو کلمه وجود ندارد! این دو کلمه قالب و پوسته همیشه به جای همدیگر استفاده می‌شوند. مانند افزونه یا پلاگین و ابزارک یا ویجت. ممکن است گاهی هم عبارت «پوسته فرزند» را نیز بشونید. پوسته فرزند روشی برای حفظ کد منبع پوسته اصلی و ایجاد تغییرات در آن است.

آشنایی با وردپرس: وردپرس چگونه کار می کند؟

محدودیات وردپرس

آیا وردپرس محدودیاتی هم دارد؟ در واقع محدودیاتی که متوجه وردپرس است به صورت مستقیم به خود وردپرس مربوط نمی‌شود و به توسعه‌دهنده‌ای مربوط می‌شود که با آن کار می‌کند. فیسبوک دقیقا از همان ابزاری که در طراحی وبسایت وردپرس استفاده می‌شود نیز استفاده می‌کند.

آیا وبسایت‌های وردپرس واکنشگرا هستند و در دستگاه‌های مختلف درست نشان داده می‌شوند؟

پاسخ این پرسش کاملا به پوسته‌ای که از آن استفاده می‌کنید بستگی دارد. این روزها تقریبا تمام پوسته‌ها از جمله پوسته‌های از پیش‌ساخته شده نیز واکنشگرا یا اصطلاحا ریسپانسیو هستند و در دستگاه‌های مختلف تبلت و موبایل نیز به درستی نمایش داده می‌شوند.

مزایای استفاده از وردپرس

استفاده آسان

وردپرس رابط کاربری بسیار ساده‌ای دارد و تقریبا هر شخصی می‌تواند به آسانی و بدون داشتن تبحر خاصی با آن کار کرده و اقدام به ویرایش وبسایت کند.

متن باز

وقتیکه از وبسایت وردپرس خود استفاده می‌کنید نیازی نیست که به شخصی دیگر برای استفاده از وردپرس پولی بپردازید.

استفاده گسترده

بیش از ۳۳٪ از کل وبسایت‌های روی اینترنت از وردپرس استفاده می‌کنند. بدین معنا که این سیستم مدیریت محتوا مورد اعتماد میلیون‌ها نفر است و در نتیجه منابع و مقالات متعددی نیز در این خصوص وجود دارد.

پایگاه توسعه‌دهنده بزرگ

وردپرس هزاران توسعه‌دهنده دارد که به صورت فعال اقدام به به‌روزرسانی کد مبنای آن به صورت رایگان می‌کنند. همچنین میلیون‌ها توسعه‌دهنده وردپرس هستند که می‌توانید از خدمات آنها برای طراحی وبسایت وردپرس خود استفاده کنید.

تاریخچه طولانی

این روزها و در دنیای در حال تغییر، پیش‌بینی آینده به واقع کاریست دشوار. اما وردپرس در حدود ۱۸ سال است که فعال بوده و تقریبا اینطور می‌شود گفت که برای مدت‌ها نیز خواهد بود.

سئو عالی

یکی از بهترین جنبه‌های استفاده از وردپرس و طراحی وبسایت وردپرس این است که وردپرس به شدت با سئو رابطه خوبی دارد. افزونه‌های سئو بسیاری بر روی مخزن وردپرس وجود دارند که به شما در بهینه‌سازی وبسایت‌تان برای موتور جستجو کمک بسیاری می‌کنند.

کتابخانه بزرگی از افزونه برای وردپرس

به لطف وبسایت‌های وردپرس بسیاری که وجود دارد، کتابخانه بزرگی از افزونه‌ها نیز در دسترس است که به شما کمک می‌کند به کارکردی که مدنظرتان است دست یابید.

نصب وردپرس در cPanel

امنیت وردپرس – وردپرس ایمن است؟

وردپرس نوعا ساختار فایل مشترکی در بک‌اند خود دارد. به همین علت وردپرس اغلب اوقات هدف حملات هکرها قرار می‌گیرد چرا که می‌تواند بدافزاری را بسازد که بیش از یک سوم اینترنت را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

این به خودی خود بدین معنا نیست که وردپرس به نسبت سیستم‌های محتوای دیگر از امنیت کمتری برخوردار است بلکه وردپرس قربانی شهرت و محبوبیت خود است.

در واقع وردپرس بیش از هر CMS دیگر از منابع بیشتری برخوردار است. اگر کارها را درست پیش ببرید و مهمتر اینکه از میزبان خوبی برای وردپرس خود بهره بجویید، نبایستی نگران امنیت وردپرس خود باشید.

سئو وردپرس – از نظر سئو، وردپرس کارکرد خوبی دارد؟

بخشی از شهرت وردپرس به دلیل رابطه خوبش با بهینه‌سازی برای موتور جستجو یا سئو است. روشی که وردپرس با استفاده از آن نشانی‌های صفحه خود را می‌سازد و صفحات را سازماندهی می‌کند بسیار عالی است.

اما جاییکه وردپرس واقعا می‌درخشد وجود بیشمار افزونه‌های سئو در دسترس است که می‌توان با کمک آنها رتبه وبسایت را در نتایج گوگل بهبود بخشید و ترافیک بیشتری به دست آورد. یکی از بهترین افزونه‌های سئو برای وردپرس افزونه سئو Yoast است که برای وردپرس بسیار کاربردی محسوب می‌شود. نسخه پولی از این افزونه هم وجود دارد که امکانات کاملی هم دارد اما نسخه رایگان Yoast تقریبا به اندازه کافی کار شما را راه می‌اندازد.

علاوه بر این افزونه‌هایی هستند که به سرعت بخشیدن  وبسایت شما کمک می‌کند، باعث بهینه‌سازی برای موبایل شده و ساختار مناسبی را برای لینک‌دهی برای شما معرفی می‌کنند.

بهینه‌سازی سرعت وردپرس – چگونه وردپرس را سریع‌تر کنم؟

وردپرس قابلیت داشتن صفحاتی پویا را پیشنهاد می‌کند که محتوا در صفحات بر اساس پرس‌وجوی کاربر نمایش داده می‌شود. برای انجام اینکار در پس صحنه زبان برنامه‌نویسی PHP اطلاعات را از روی سرور فراخوانده و آن را به صورت HTML به کاربر نشان می‌دهد.

۵ افزونه برای افزایش سرعت وردپرس

به دلیل این روند، وبسایت‌های وردپرس کندتر از وبسایت‌های استاتیک بارگیری می‌شوند که در واقع چیزی را از سرور فرانمی‌خوانند.

در اینجاست که استفاده از کش راه‌حلی برای افزایش سرعت از طریق ذخیره‌سازی نسخه HTML و ارایه آن به بازدیدکننده است. این مکانیزم باعث بارگیری سریع‌تر وبسایت می‌شود.

افزونه‌های کشینگ ویژه‌ای نیز در مخزن افزونه‌های وردپرس هستند که این کار را برای شما انجام می‌دهند مانند W3 Total Cache.

همچنین شرکت‌های میزبانی هستند که مکانیزم کش مختص خود را دارند که به بهبود سرعت وردپرس شما کمک بسیاری می‌کند.

وبسایت وردپرس به شدت بهینه‌شده در محیط میزبانی خوب می‌تواند زیر ۲ ثانیه بارگیری شود که کاملا سریع به حساب می‌آید.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *