5 نوع مشکل ووکامرس و راه حل آن

ووکامرس یک افزونه فروشگاهی برای وردپرس با انعطاف بالا و قابلیت‌های سفارشی‌سازی بسیار زیاد است که افزونه‌های زیادی نیز برای اضافه کردن امکانات بیشتر به آن منتشر شده است اما در طرف مقابل به دلیل متن باز بودن آن هیچ پشتیبانی قابل اتکایی برای رفع مشکلات ناشی از ووکامرس وجود ندارد. در این مسیر می توانید تنها به دانش خود، مستندات ووکامرس و صفحه پشتیبانی ووکامرس روی مخزن وردپرس برای کمک چشم بدوزید.

ولی چه اینکه یک وبسایت فروشگاهی جدید راه انداخته‌اید یا به شکل فعالی یک فروشگاه آنلاین پرترافیک را مدیریت می کنید، بالاخره با این 5 مشکل ووکامرس یا خطای ووکامرس مواجه خواهید شد.

1. مشکل ووکامرس با تداخل افزونه یا پلاگین

با توجه به اینکه حدود 900 ادآن و افزونه اختصاصی برای اضافه کردن امکانات بیشتر به ووکامرس و 50 هزار پلاگین مستقل برای نصب و فعال‌سازی روی وردپرس وجود دارد، احتمالا پلاگین‌های متنوع و گوناگونی را روی فروشگاه ووکامرس خود نصب و فعال کرده‌اید. در حالیکه تداخل افزونه در هر وبسایتی رخ می‌دهد، اما زمانیکه یک وبسایت پرترافیک داشته باشید، این مساله برای شما اهمیت بسیار حیاتی‌تری خواهد یافت.

افزایش امنیت وردپرس

یکی از بهترین روش‌ها برای دوری از این مساله، به‌روز نگاه داشتن افزونه‌ها و قالب به شکل مداوم است. وقتی که از ووکامرس استفاده می‌کنید خیلی اهمیت دارد که کاملا به‌روز باشید. در حالیکه برخی به‌روزرسانی‌ها به جهت اضافه کردن امکانات بیشتر به افزونه هستند اما بسیاری دیگر نیز برای بهبود عملکرد افزونه ووکامرس و رفع باگ‌ها و مشکلات فعلی می‌باشند.

وقتیکه ووکامرس را به‌روزرسانی می‌کنید فراموش نکنید که پایگاه‌داده خود را نیز به‌روزرسانی کنید تا از هرگونه مساله‌ای دور بمانید.

برای افزایش شانس دوری از هرگونه تداخل افزونه و مشکل در کار با ووکامرس، تمام به‌روزرسانی‌های افزونه را در محیط توسعه یا آزمایشی انجام دهید و سپس اقدام به به‌روزرسانی روی وبسایت زنده و در دسترس خود کنید.

2. مسایل مربوط به افزونه‌های بهینه‌سازی و کشینگ

استفاده از افزونه‌های بهینه‌سازی یا کشینگ می‌تواند باعث بهبود قابل توجه در عملکرد فروشگاه‌های اینترنتی شود چرا که این وبسایت‌ها به دلیل استفاده از نوع نوشته محصول معمولا از پایگاه‌داده بزرگتری برخوردار هستند. استفاده صحیح از افزونه‌های کش به عنوان نمونه به فروشگاه‌ها کمک می‌کند که برخی از فایل‌های وب را به صورت محلی یا لوکال بر روی مرورگر کاربر ذخیره کنند تا از تعداد درخواست‌های سرور هنگام بارگیری صفحه بکاهند.

بهرحال در حالیکه استفاده از افزونه کش می‌تواند باعث افزایش سرعت فروشگاه شما شود، در طرف مقابل نیز می تواند باعث ایجاد مسایل دیگر و مشکل برای ووکامرس شود. برای مثال، یک مساله معمول که بایستی در فروشگاه‌های ووکامرسی به آن توجه ویژه شود این است که صفحات مشخصی بایستی از کش شدن مستثنی شوند.

بهینه سازی وردپرس

به عنوان نمونه اگر صفحه بازیابی کلمه عبور برای مشتریان اگر از کش شدن مستثنی نشود دیگر کار نخواهد کرد. به عبارت دیگر اگر این صفحه کش شوند، کاربر قادر به بازیابی کلمه عبور خود نخواهد بود.

همچنین در صورتی که تغییرات زیادی رو وبسایت خود انجام دهید و فراموش کنید که کش را به صورت کامل با افزونه کشینگ پاک کنید، مشکلات زیادی ایجاد خواهد شد.

3. خطاهای مربوط به پرداخت

دیگر مشکل ووکامرس به بخش پرداخت در فروشگاه ووکامرس بازمی‌گردد. وقتیکه مساله‌ای برای درگاه پرداخت شما در ووکامرس پیش می‌آید ابتدا بایستی اقدام به بررسی پیکربندی صورت گرفته برای درگاه پرداخت و بررسی و تست اتصال درگاه پرداخت نمایید.

یک مشکل معمول اما ساده در وبسایت‌های فروشگاهی این است که گواهینامه SSL به صورت درست برای فروشگاه آنلاین پیکربندی نشده است. در صورتی که SSL نصب نباشد اغلب درگاه‌های پرداخت کار نخواهند کرد. گاهی اوقات هیچ خطایی نخواهید داشت اما کاربران برای اتصال به درگاه پرداخت فروشگاه شما دچار مشکل هستند

حل مشکل صفحه مرگ در وردپرس

4. خطای اعلان ایمیل

خطاهای اعلان ایمیلی یکی از معمول‌ترین مشکلات برای وبسایت‌های وردپرسی محسوب می‌شود. برای وبسایت‌هایی که از فروشگاه ووکامرس استفاده می‌کنند، این مساله اغلب پس از ارسال سفارش رخ می‌دهد. در برخی موارد، مشتریان اطلاع ایمیلی مدنظر خود را دریافت نمی‌کنند به این معنا که رسید سفارش از طریق ایمیل به دست آنها نمی‌رسد.

مشکل ووکامرس

پیش از اینکه روند عیب‌یابی ارسال ایمیل را شروع کنید، ابتدا تنظیمات مربوط به ایمیل روی ووکامرس را با دقت بررسی کنید. در داشبورد وردپرس در بخش ووکامرس، تب ایمیل وجود دارد از اینجا می‌توانید پیکربندی اعلانات ایمیلی را بررسی کنید. اگر اعلانی رانمی‌بینید بایستی اعلان ایمیل را پیکربندی کنید.

اگر اعلان ایمیلی به شکل صحیح تنظیم شده است، و همچنان کاربران ایمیل دریافت نمی کنند، مشکل ووکامرس با نصب و پیکربندی افزونه SMTP حل خواهد شد. حتی اگر سرور میزبان شما قابلیت دریافت ایمیل را روی سرویس هاست شما فعال کرده باشد، همچنان این امکان وجود دارد که ایمیل‌های ارسالی از وبسایت‌های وردپرس توسط ارایه‌دهندگان ایمیلی مانند جیمیل یا اوت‌لوک مسدود شوند.

استفاده از افزونه وردپرس SMTP به شما اجازه می‌دهد تا از راه دیگری برای ارسال ایمیل روی وردپرس خود استفاده کنید. SMTP مخفف پروتکل انتقال ساده ایمیل است و در واقع یک استاندارد ساده برای انتقال ایمیل می‌باشد.

5. مشکل ووکامرس با بار زیاد پایگاه‌داده

مواردی که تاکنون به آنها اشاره کردیم معمولا در وبسایت‌های تازه راه‌اندازی شده رخ می‌دهد اما مورد آخر معمولا مربوط به وبسایت‌هایی هست که برای مدتی از ووکامرس برای مدیریت فروشگاه آنلاین خود استفاده کرده‌اند.

هرچقدر محصولات بیشتری در فروشگاه خود وارد می‌کنید و سفارشات بیشتری نیز دریافت می‌کنید، پایگاه‌داده وردپرس شما نیز بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود.

اگر پایگاه‌داده وبسایت شما از حجم مجاز و تعیین شده هاست گذر کند، عملا دچار مشکل خواهید شد و از طریق سرویس‌دهنده هاست خود بایستی نسبت به ارتقا پلن هاست خود اقدام کنید و یا اینکه اقدام به بهینه‌سازی پایگاه‌داده وبسایت خود کنید. نظارت و پاکسازی پایگاه داده به صورت منظم می‌تواند مشکل ووکامرس و مسایل ایجاد شده ناشی از آن را کاهش دهد و سرعت و کیفیت عملکرد فروشگاه ووکامرس شما را حفظ کند.

دقت داشته باشید که افزونه‌های مکمل برای ووکامرس نیز ممکن است باعث افزایش حجم پایگاه‌داده وبسایت شما شوند. از جمله این افزونه‌ها می‌توان به افزونه گزارش‌گیری ووکامرس اشاره کرد که هرگونه فعالیت انجام شده روی وبسایت را در پایگاه‌داده ثبت می‌کند.

استفاده از افزونه‌های مکمل که جذاب هم هستند امکانات زیادی به فروشگاه ووکامرس شما اضافه می‌کنند اما بایستی در نظر داشته باشید افزونه بیشتر همیشه به معنای پایگاه‌داده بزرگ‌تر و جداول بیشتر روی این پایگاه‌داده است.
در صورتیکه افزونه‌های جدید تنظیمی برای حذف اطلاعات قدیمی از روی پایگاه‌داده وبسایت شما دارند حتما از این قابلیت استفاده کنید و اطلاعات قدیمی ایجاد شده توسط افزونه را حذف کنید. برای مثال معمولا افزونه‌های گزارش‌گیری تنظیمی برای حذف اطلاعات پس از گذشت مدت زمانی مشخص دارند.

همین مساله برای فایل‌های پشتیبان صادق است. اگر از افزونه پشتیبان‌گیری ووکامرس استفاده می‌کنید که داده‌ها را بر روی وبسایت شما ذخیره می‌کند بایستی در نظر داشته باشید که فایل‌های پشتیبان قدیمی می‌تواند اندازه پایگاه‌داده شما را بیش از اندازه بزرگ کرده و باعث مشکل ووکامرس شما شوند.

یکی از دلایلی که پروتکل های پشتیبان‌گیری بر روی سرور خیلی بهتر از افزونه‌های پشتیبان‌گیری وردپرس هستند نیز همین مساله می‌باشد.

5 / 5. 2

‫2 نظر

 • محمد

  من سایت
  Esteemangostar.ir
  رو درست کردم و محصولات این شرکت رو کامل زدم و آدرس
  Esteemangostar.ir/shop
  فعال بود و‌ از منوی محصولات می‌شد کالاهارا بر اساس دسته بندی ببینی
  ووکامرس آپدیت شد و الان 2 روزه کل این لینک‌ها فقط یکسری محصول رو نشان میده که نمیدونم از کجا میخونه
  ضمن اینکه محصولات رو‌تک‌به تک‌درست نشون میده ولی براساس دسته بندی و یا صفحه فروشگاه /shop نه

  29 آوریل 2022 در 7:37 ب.ظ
 • رخ نت

  احتمالا یک مشکلی توی قالب دسته بندی محصولاتتون هست.لطفا این مورد را بررسی بفرمایید.ممنون مقاله کاربردی بود مخصوصا قسمت دیتابسس

  05 فوریه 2024 در 12:39 ق.ظ
 • دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *