google seo

شاید بدانید که گوگل از 200 عامل رتبه بندی PageRank در الگوریتمش برای رتبه بندی نتایج جستجوی کاربر استفاده می کند. برخی از این عوامل تایید شده اند، برخی غیررسمی هستند و برخی دیگر نیز از طرف متخصصین سئو مطرح شده است.

در این نوشته به 69 مورد ابتدایی این لیست: عوامل دامنه و عوامل سطح صفحه می پردازیم.

1. سن دامنه

یکی از متخصصین گوگل می گوید: «تفاوت بین یک دامنه که شش ماه عمر دارد در مقابل دامنه ای با یک سال عمر چندان زیاد نیست»

به عبارت دیگر برای گوگل عمر دامنه اهمیت دارد اما نه خیلی زیاد.

2. کلمات کلیدی در دامنه

کلمه کلیدی در نام دامنه خیلی باعث بهبود وضعیت سئو نمی شود. اما بهرحال نشانه ای از ارتباط محسوب می شود.

3. کلمه کلیدی به عنوان اولین کلمه در دامنه

دامنه ای که با کلمه کلیدی هدف آغاز می شود نسبت به وبسایت هایی که از این شرایط در نام دامنه خود بهره نمی برند، برتری دارند (یا از کلمه کلیدی هدف در میانه یا انتهای دامنه شان استفاده می کنند).

4. طول مدت ثبت نام دامنه

گوگل می‌گوید: «دامنه های باارزش اغلب از پیش برای چندین سال ثبت می شوند، در حالیکه دامنه های بی ارزش به ندرت برای بیش از یک سال استفاده می شوند. از این رو، تاریخی که یک دامنه در آینده منقضی می شود می تواند به عنوان عاملی برای پیش بینی اعتبار و ارزش یک دامنه استفاده شود»

رتبه الکسا: بهبود و افزایش رتبه

5. کلمه کلیدی در زیردامنه

متخصصین Moz می گویند و توافق دارند که کلمه کلیدی که در زیردامنه ظاهر می شود می تواند منجربه بهبود رتبه بندی شود.

6. تاریخچه دامنه

سایتی با مالکیت متغیر یا چندین مالک در طول سالها به گوگل می گوید که بایستی تاریخچه سایت را ریست کند و لینک هایی که به آن دامنه می شود را نادیده بگیرد. یا در مواردی مشخص، دامنه ای مجازات شده می تواند این تنبیه را به مالک جدید منتقل کند.

7. تطابق کامل دامنه

تطابق کامل دامنه با کلمه کلیدی هنوز به شما برتری اندکی می دهد. اما اگر این وضعیت برای وبسایتی با کیفیت پایین رخ دهد، در معرض خطر به این قابلیت قرار خواهید گرفت.

8. WhoIs عمومی در برابر خصوصی

اطلاعات WhoIs خصوصی می تواند نشانه ای از چیزی برای مخفی کاری باشد.

9. مجازات مالک WhoIs

اگر گوگل شخص مشخصی را به عنوان یک اسپمر شناسایی کند، منطقی به نظر می رسد که دیگر سایت های متعلق به آن شخص را هم مجازات کند.

10. پسوند TLD کشور

داشتن پسوند دامنه متعلق به کشور خاص مثلا ir برای ایران به شما کمک می کند که رتبه بهتری در آن کشور مشخص داشته باشید اما در مقابل می تواند باعث محدود شدن قابلیت رتبه بهتر آن وبسایت در سطح جهانی شود.

11. کلمه کلیدی در تگ عنوان

اگرچه که دیگر عامل مهمی محسوب نمی شود اما تگ عنوان سیگنال مهمی در سئو داخلی به شمار می رود.

12. تگ عنوان که با کلمه کلیدی آغاز می شود

تگ های عنوان که با کلمه کلیدی آغاز می شوند عملکرد بهتری نسبت به تگ های عنوانی دارند که کلمه کلیدی در انتهای آنها وجود دارد.

13. کلمه کلیدی ظاهر شده در تگ H1

تگ های H1 تگ عنوان دوم به شمار می روند. به همراه تگ عنوان، گوگل از تگ H1 به عنوان سیگنال ارتباط ثانوی استفاده می کند.

14. TF-IDF

«یک کلمه برای چندبار در یک سند ظاهر می شود؟» هرچه تعداد حضور آن کلمه در یک صفحه بیشتر باشد، احتمال بیشتری وجود دارد که آن صفحه درباره آن کلمه باشد. گوگل از نسخه بسیار پیچیده TF-IDF استفاده می کند.

15. طول محتوا

محتوا با کلمات بیشتر می تواند گستره بزرگتری را پوشش دهد و در الگوریتم گوگل، محتوای طولانی نسبت به متن های کوتاه تر از ارجحیت بیشتری برخوردار هستند. در واقع، عامل های رتبه بندی جدید دریافتند که طول محتوا با موقعیت در نتایج جستجو ارتباط مستقیمی دارد.

17. جدول محتوا

استفاده از جدول لینک شده به محتوا می تواند به گوگل در درک بهتر محتوای صفحه شما کمک کند.

18. تراکم کلمه کلیدی

اگرچه که دیگر خیلی از اهمیت بالایی برخوردار نیست، اما ممکن است که گوگل از این عامل برای تعیین عنوان یک صفحه وب استفاده کند. اما سواستفاده از این عامل می تواند به ضرر شما تمام شود.

19. کلمات کلیدی LSI در محتوا

کلمات کلیدی LSI به موتورهای جستجو کمک می کند تا معنای کلمه را که احتمالا بیش از یک معنی دارد را استخراج کنند (برای مثال Apple به معنای سیب در برابر شرکت کامپیوتری Apple). وجود/نبود LSI به عنوان سیگنالی برای کیفیت محتوا ارزیابی می شود.

20. کلمات کلیدی LSI در عنوان و تگ توضیحات

به مانند محتوای صفحه وب، کلمات کلیدی LSI در تگ های متا صفحه احتمالا به گوگل کمک می کند تا بین کلمات با چندین معنای بالقوه تمایز قائل شود. همچنین می تواند به عنوان سیگنال ارتباط عمل کند.

21. صفحه ای که موضوعی را عمیقا پوشش می دهد

ارتباط اثبات شده ای بین عمق پوشش یک موضوع و رتبه بندی گوگل وجود دارد. از این رو صفحاتی که هر زاویه ای از یک موضوع را پوشش می دهند در مقابل صفحاتی که تنها بخشی از یک موضوع را پوشش می دهند برتری دارند.

22. سرعت بارگیری صفحه از طریق HTML

هر دو موتورجستجوی گوگل و بینگ از سرعت صفحه به عنوان عامل رتبه بندی استفاده می کنند. عنکبوت های موتور جستجو می توانند سرعت سایت شما را تقریبا دقیق و بر اساس کد HTML صفحه شما حدس بزنند.

23. سرعت بارگیری صفحه از طریق کروم

گوگل از داده های کاربری کروم استفاده می کند تا زمان بارگیری صفحه را بهتر مدیریت کند. به این صورت، می توان سنجید که یک صفحه در واقع تا چه اندازه برای کاربر سریع بارگیری می شود.

24. استفاده AMP

در حالیکه عامل رتبه بندی مستقیم برای گوگل نیست اما AMP لازمه ای برای رتبه بندی نسخه موبایل محسوب می شود.

25. تطابق موجودیت

آیا محتوای صفحه مطابق با موضوعی است که یک کاربر به دنبال آن است؟ اگر اینطور باشد، این صفحه می تواند برای آن کلمه کلیدی رتبه‌بندی بهتری را تجربه کند.

26. مرغ مگس گوگل

تغییر این الگوریتم به گوگل کمک کرد که ورای کلمات کلیدی گام بردارد. به لطف مرغ مگس، گوگل حالا می تواند به شکل بهتری عنوان یک صفحه وب را درک کند.

27. محتوای دوگانه

محتوای مشابه در یک سایت (حتی با تفاوت اندک) می تواند به شکل منفی بر مشاهده پذیری سایت در موتور جستجو تاثیر گذارد.

28. Rel=Canonical

وقتیکه به درستی استفاده شود، استفاده از این تگ می تواند گوگل را از مجازات وبسایت شما بابت محتوای تکراری منصرف کند.

29. بهینه سازی تصویر

تصاویر از طریق نام فایل، متن جایگزین، عنوان، توضیحات و تیتر به موتورهای جستجو سیگنال ارتباطی مهمی را ارسال می کند.

30. تازگی محتوا

الگوریتم کافیین گوگل به نفع محتوای به روز شده یا اخیرا منتشر شده رفتار می کند مخصوصا برای جستجوهای مربوط به زمان. برای تاکید بر اهمیت این فاکتور، گوگل تاریخ آخرین به روزرسانی صفحه را برای صفحات مشخصی نمایش می دهد.

31. گستردگی به روزرسانی‌های محتوا

اهمیت ویرایش و تغییرات نیز به عنوان عامل تازگی عمل می کند. افزودن یا حذف بخش های کلی، مهمتر از تغییر یا جابجایی بخشی از جملات محسوب می شود.

32. اهمیت کلمه کلیدی

کلمه کلیدی که در بین 100 کلمه ابتدایی محتوای آن صفحه باشد ارتباط مستقیمی با رتبه بندی گوگل دارد.

33. تاریخچه به‌روزرسانی‌های صفحه

صفحه طی زمان چقدر به روزرسانی شده است؟ روزانه، هفتگی، هر 5 سال یکبار؟ تناوب به روزرسانی صفحه نیز نقش مهمی در تازگی صفحه بازی می کند.

34. کلمه کلیدی در تگ های H2 و H3

ظاهر شدن کلمه کلیدی در زیرتیترهای H2 و H3 نیز می تواند نشانه خوبی از ارتباط باشد.

35. کیفیت لینک خروجی

بسیاری از سئوکاران گمان می برند که لینک دهی به سایت های با authority بالا به ارسال سیگنال های خوب و مطمئن به گوگل کمک می کند.

36. طرح لینک خروجی

مطابق الگوریتم Hillop، ممکن است که گوگل از محتوای صفحاتی که شما به آنها لینک می دهید به عنوان سیگنال ارتباط استفاده کند. برای مثال، اگر صفحه ای درباره خودرو دارید که به صفحات مرتبط با سینما و فیلم لینک داده، ممکن است که به گوگل اینطور استنباط کند که صفحه شما درباره فیلم سینمایی Cars است و نه خودرو.

37. گرامر و نگارش

شیوه صحیح نگارش و گرامر نشانه ای از کیفیت است.

38. محتوای بازنشر شده

آیا محتوای صفحه اورجینال است؟ از صفحه ای ایندکس شده کپی کاری شده است؟ اینکار باعث رتبه بندی ضعیف یا عدم رتبه بندی صفحه شما خواهد شد.

39. به روزرسانی مناسب موبایل

اغلب به عنو Mobilegeddon شناخته می شود، این الگوریتم گوگل به صفحاتی که به شکل درست و بهینه ای در دستگاه های همراه هوشمند نمایش داده می شوند، پاداش می دهد.

40. قابلیت استفاده در موبایل

وبسایت هایی که کاربران موبایل می توانند به آسانی از آن سایت استفاده کنند، برتری نسبت به وبسایت های دیگر دارند.

41. محتوای مخفی در موبایل

ممکن است که محتوای مخفی در دستگاه های موبایل ایندکس نشود. بهرحال، گوگل اخیرا اعلام کرد که محتوای مخفی مشکلی ندارد. اما همچنین گفت که محتوای مهم بایستی پدیدار باشد.

42. محتوای مکمل کمکی

مطابق با راهنمای گوگل، محتوای مکمل کمکی نشانگری از کیفیت صفحه و همینطور رتبه بندی گوگل است. منظور از محتوای کمکی مثلا مبدل ارز، محاسبه کننده سود وام و …

43. محتوای مخفی در تب ها

آیا لازم است که کاربران بر روی تب کلیک کنند تا محتوای بیشتر را در صفحه تان مشاهده کنند؟ اگر اینطور باشد، گوگل می گوید ممکن است که این محتوا ایندکس نشود.

44. تعداد لینک های خروجی

لینک های خروجی بسیار با امکان dofollow می تواند منجربه آب رفتن PageRank شما شود!

45. چندرسانه ای

تصاویر، ویدیو و دیگر عناصر چندرسانه ایی می توانند به عنوان نشانه ای از کیفیت محتوا عمل کنند. برای مثال، در مطالعه ای ارتباط بین وجود عناصر چندرسانه ای و رتبه بندی یافت شد.

46. تعداد لینک های درونی اشاره کننده به صفحه

تعداد لینک های درونی به یک صفحه نشان دهنده اهمیت ارتباط با دیگر صفحات سایت است (لینک های بیشتر درونی = اهمیت بیشتر).

47. کیفیت لینک های درونی اشاره کننده به صفحه

لینک های درونی از صفحات قدرتمند بر روی دامنه تاثیر قوی به نسبت از صفحات با PageRank پایین دارند.

48. لینک های شکسته

داشتن لینک های شکسته زیاد در یک صفحه می تواند نشانه‌ای باشد از سایت به دست فراموشی سپرده شده. گوگل از پیوندهای شکسه به عنوان ابزاری برای ارزیابی کیفیت صفحه استفاده می کند.

49. سطح نوشته

هیچ شکی نیست که گوگل سطح مخاطب نوشته صفحه وب را تخمین می زند. اینکه گوگل چگونه از این اطلاعات استفاده می کند محل بحث است. برخی می گویند که سطح مخاطب پایه به شما در رتبه بندی بهتر در جستجوی گوگل کمک میکند چرا که مورد قبول غالب مخاطبین است.

50. لینک های آشناسازی

لینک های آشناسازی یا Affiliate Links احتمالا به رتبه بندی وبسایت شما در الگوریتم گوگل ضربه نمی زند اما استفاده بیش از حد از این قابلیت احتمالا گوگل را وامی‌دارد که توجه بیشتری به دیگر سیگنال های کیفیت صفحه شما بکند.

51. تایید اعتبار W3C/خطاهای HTML

بسیاری از خطاهای HTML یا کدنویسی اشتباه می تواند نشانه ای از وبسایتی با کیفیت پایین باشد. بسیاری در سئو اینطور فکر می کنند که صفحه ای که به خوبی کدنویسی شده نشانه‌ی صفحه باکیفیت است.

52. Domain Authority

اگر تمام موارد دو سایت یکسان باشد، یک صفحه با دامنه قدرتمندتر به نسبت صفحه ای با قدرت دامنه پایین تر از رتبه بالاتری برخوردار است.

53. PageRank صفحه

خیلی ارتباط مستقیمی ندارد. اما صفحات با قدرت بالا صفحاتی با قدرت کمتر را کنار می زنند.

54. طول آدرس

ممکن است که آدرس های خیلی طولانی به مشاهده پذیری صفحه در موتور جستجو ضربه بزند. در واقع، در چند مطالعه مشخص شد که آدرس های کوتاهتر از برتری نسبی در نتایج جستجو برخوردارند.

55. مسیر آدرس

یک صفحه نزدیک به مسیر صفحه خانگی از قدرتمندی بیشتری به نسبت صفحه ای که عمیقا در ساختار وبسایت مدفون شده برخوردار است.

56. ویرایشگر انسانی

اگرچه که هیچگاه تایید نشد اما گوگل خبر از راه اندازی سیستمی داد که به ویرایشگرهای انسانی اجازه دخالت در SERP یا نتایج جستجو را می دهد.

57. دسته بندی صفحه

دسته بندی که صفحه به آن تعلق دارد نشانی از ارتباط محسوب می شود. صفحه ای که بخشی از دسته بندی است که به موضوع جستجو نزدیکی بیشتری دارد به نسبت صفحه ای که از دسته بندی نامربوط استفاده می کند از قدرت بیشتری برخوردار است.

58. تگ های وردپرس

تگ ها سیگنال ارتباطی مخصوص وردپرس محسوب می شوند. طبق گفته Yoast: «تنها راه بهبود وضعیت سئو وبسایت خود ارتباط یک تکه محتوا به تکه ای دیگر و واضح تر ارتباط گروهی نوشته به نوشته های دیگر است.»

بهبود سئو: روش‌های لینک سازی

59. کلمه کلیدی در آدرس

دیگر عامل ارتباط محسوب می شود. اخیرا گوگل در جایی به این موضوع به عنوان عامل رتبه بندی بسیار کوچک اشاره کرد.

60. رشته آدرس

دسته بندی در رشته آدرس توسط گوگل خوانده شده و می تواند سیگنالی در اینباره باشد که این صفحه در چه رابطه است.

61. مراجع و منابع

درج مراجع و منابع مانند مقالات تحقیقاتی می تواند نشانی از کیفیت نوشته باشد. راهنمای کیفی گوگل اشاره می کند که بازدیدکنندگان به دنبال منابع یک صفحه باشند. بهرحال گوگل رد کرده است که استفاده از لینک خروجی را به عنوان سیگنال رتبه بندی در نظر می گیرد.

62. لیست های عددی و گلوله ای

لیست های عددی و گلوله ای به تقسیم محتوا کمک می کنند و آنها را برای کاربر مطالعه پذیرتر می سازند. گوگل احتمالا با این رفتار موافق است و محتوایی با لیست های عددی و گلوله ای را ترجیح می دهد.

63. اولویت صفحه در نقشه سایت Sitemap

اولویت یک صفحه از طریق فایل sitemap.xml می تواند رتبه بندی را دستخوش تغییر کند.

64. لینک های خروجی بسیار زیاد

گوگل می گوید: «برخی صفحات لینک های بسیار بسیار زیادی دارند، صفحه را برای کاربر گمراه کننده کرده و حواس خواننده را از محتوای اصلی دور می کند»

65. سیگنال تجربه کاربر از دیگر کلمات کلیدی صفحه

اگر صفحه حاوی کلمات کلیدی دیگری است که به واسطه آنها اعتباری وجود دارد، می تواند سیگنالی درونی از کیفیت باشد. در واقع گوگل می گوید: «ما به دنبال وبسایت هایی هستیم که کاربران بسیاری برای موضوعات مشابه نیز ارزش قائل می شوند.»

66. عمر صفحه

اگرچه که گوگل محتوای جدید را ترجیح می هد، اما صفحه ای قدیمی که منظم به روزرسانی می شوند به نسبت صفحه جدیدتر ارجحیت بیشتری دارند.

67. لایه بندی کاربرپسند

گوگل در مستندات خود عنوان می کند: «لایه بندی کردن صفحه باکیفیت، محتوای اصلی را فورا در جستجوی گوگل ظاهر می کند»

68. دامنه های پارک شده

به روزرسانی گوگل در دسامبر 2011 حکایت از کاهش پدیداری در جستجو برای دامنه های پارک شده داشت.

69. محتوای مفید

گوگل می تواند بین محتوای باکیفیت و محتوای مفید تمایز قائل شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *