NodeJS سکویی بسیار قدرتمند مبتنی بر جاوااسکریپت است که بر اساس موتور V8 جاوااسکریپت گوگل کروم ساخته شده است. از این سکو برای توسعه برنامه های وب مانند وبسایت های پخش ویدیو، برنامه های تک صفحه ای تحت وب و دیگر برنامه های وبی استفاده می شود. Node.js متن باز بوده و کاملا رایگان است و توسط هزاران توسعه دهنده در سرتاسر دنیا مورد استفاده قرار میگیرد.

پیش از یادگیری Node.js بایستی درک ابتدایی از جاوااسکریپت داشته باشید. وقتیکه شروع به توسعه برنامه های تحت وب با استفاده از Node.js می کنید، خیلی خوب خواهد بود که درکی از دیگر فناوری ها مانند HTML، CSS، AJAX و … داشته باشید.

Node.js چیست؟

Node.js سکوی سمت سرور است که همانطور که گفته شده بر اساس موتور جاوااسکریپت مرورگر کروم ساخته شده است. این فناوری در سال 2009 توسط Ryan Dahl توسعه داده شد. تعریف Node.js مطابق به مستندات خودش به این صورت است:

Node.js سکویی برای ساخت آسان برنامه های تحت شبکه مقیاس پذیر و سریع است. Node.js از مدل I/O سبک و کارا استفاده می کند که برای برنامه های روی دستگاه های توزیع شده ایده آل محسوب می شود…

جاوااسکریپت چیست؟

برنامه های Node.js با استفاده از زبان JavaScript نوشته شده‌اند و با کمک Node.js می تواند در محیط لینوکس، ویندوز و مک اواس اجرا شوند.

علاوه بر این Node.js کتابخانه بسیار ارزشمندی از ماژول های مختلف جاوااسکریپت در اختیار توسعه دهنده می گذارد که روند توسعه برنامه های وب را با استفاده از Node.js به شکل قابل توجهی تسریع می بخشد.

یکی از خصوصیات Node.js سرعت بالای آن است؛ کتابخانه Node.js به دلیل استفاده از موتور جاوااسکریپت V8 در اجرای کد بسیار سریع است.

یکی دیگر از ویژگی های Node.js این است که هیچوقت اقدام به بافر کردن داده ها نمی کند.

بهرحال با وجود تمام مزایای استفاده از Node.js، استفاده از این فناوری در برنامه هایی که کار زیادی از CPU می کشند توصیه نمی شود.

این پست تا چه اندازه مفید بوده است

امتیاز دهید

متوسط مجموع امتیازات 0 / 5. تعداد امتیاز 0

تا کنون رای ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *