با ویرایش سایدبار و افزودن ابزارک وردپرس، قابلیت و محتوای بیشتر می توان بدون ایجاد حواس پرتی برای کاربر از محتوای اصلی، آیتم های بیشتر را برای او به نمایش درآورد.

اغلب پوسته های وردپرس از قابلیت پیش فرض سایدبار پشتیبانی می کنند که البته هم می تواند به صورت پیش فرض حاوی ابزارک های وردپرس مانند نوار جستجو یا لیستی از جدیدترین پست های وبلاگ باشد.

سایدبار وردپرس چیست؟

سایدبار ناحیه‌ای برای ابزارک وبسایت وردپرسی شماست که در آن شما می توانید محتوایی را به نمایش درآورید که بخشی از محتوای اصلی وبسایت شما نیست. این محتوای ثانوی از طریق ابزارک به وبسایت شما محتوا می افزاید – برای مثال ممکن است که بخواهید لیستی از جدیدترین پست های منتشر شده وبسایت/وبلاگ خود، ابربرچسب و یا نوار جستجو را به نمایش درآورید.

دوبل کردن پست وردپرس با یک کلیک

سایدبارها می توانند با کمک به بازدیدکنندگان برای مرور وبسایت مفید باشند اما همچنین می توانند قابلیت های بیشتری را هم به وبسایت شما بیافزایند. برای مثال، اگر یک فروشگاه آنلاین ساخته اید، ممکن است که از سایدبار استفاده کنید تا گزینه هایی را برای کاربران و بازدیدکنندگان به نمایش درآورید تا از طریق آن محصولات را بر اساس قیمت، دسته بندی یا بر اساس روش ارسال فیلتر کنند. در این سناریو، گزینه های فیلتر همواره بدون اینکه حواس کاربر را از محتوای اصلی صفحه پرت کنند در دسترس می باشند. اگر تلاش می کنید تا از وبسایت خود پول در بیاورید، پس سایدبارها نیز می توانند مکانی عالی برای نمایش تبلیغات از طریق ابزارک باشند.

اگرچه که اصطلاح سایدبار Sidebar به ستون عمودی اشاره دارد که در راستای محتوای اصلی شما به نمایش در می آید، اما سایدبارها در موقعیات مختلفی به نمایش در می آیند از جمله در بالا یا پایین فوتر وبسایت. مکان سایدبار وبسایت شما بسته به پوسته وردپرسی است که برای وبسایت خود انتخاب کرده اید.

چگونه ابزارک‌ وردپرس را به سایدبار افزوده، حذف یا ویرایش کنم؟

می توانید سایدبار وبسایت خود را از طریق پیشخوان یا از طریق بخش سفارشی سازی وردپرس سفارشی کنید.

چگونه سایدبار را با سفارشی ساز وردپرس ویرایش کنم

وقتیکه وارد بخش مدیریت وردپرس خود شدید، به بخش نمایش » سفارشی‌سازی مراجعه کنید. بعد از انتخاب این گزینه، ابزار سفارشی سازی پوسته شما اجرا خواهد شد.

در بخش سمت راست سفارشی ساز پوسته خود، ابزارک ها را انتخاب کنید. این پنل حالا لیستی از نواحی حاوی ابزارک در وبسایت شما را نمایش می دهد. شیوه نامگذاری بسته به قالب شما می تواند متفاوت باشد اما سایدبار نوعا عنوان سایدبار Sidebar را در عنوانش خواهد داشت. وقتیکه ابزارک سایدبار را یافتید بر روی آن کلیک کنید.

خصوصی کردن وردپرس: وبسایت و مطالب

حالا وردپرس لیستی از تمام ابزارک هایی که در حال حاضر در سایدبار شما فعال هستند را نمایش می دهد. از این نقطه می توانید کارهای زیر را انجام دهید.

1. تغییر ترتیب ابزارک ها

می توانید ترتیب ابزارک های موجود در سایدبار را با کشیدن و رها کردن یک ابزارک به موقعیت جدید تغییر دهید. پس از اینکه تغییرات خود را انجام دادید بر روی انتشار کلیک کنید تا تغییرات شما ذخیره شود.

2. تغییر عنوان ابزارک

می توانید عنوان متن بالای هر ابزارک را ویرایش کنید یا حتی عنوان یک ابزارک را به صورت کلی حذف کنید. برای انجام اینکار، ابزارک را با عنوانی که قصد ویرایش آن را دارید یافته و سپس بر روی آن بخش کلیک کنید تا باز شود. سپس عنوان مد نظر خود را وارد کنید و اقدام به ذخیره سازی کنید.

حالا ابزارک با عنوان ویرایش شده در وبسایت شما به نمایش در خواهد آمد.

3. حذف ابزارک از سایدبار

برای حذف یک ابزارک از سایدبار بر روی آن ابزارک کلیک کنید تا باز شود و سپس بر روی حذف آن کلیک کنید.

4. بهبود وضعیت سایدبار با افزودن ابزارک بیشتر

ممکن است ناحیه سایدبار شما اندکی خالی به نظر آید، وردپرس از گستره متنوعی از ابزارک‌ها در سایدبار پشتیبانی می کند.

 • بر روی افزودن یک ابزارک کلیک کنید.
 • لیستی از ابزارک های در دسترس را مرور کنید. وقتیکه ابزارک مد نظر خود را یافتید بر روی افزودن کلیک کنید.
 • به ابزارک عنوانی داده و دیگر گزینه های پیکربندی را در پنل آن وارد کنید؛ فقط دقت داشته باشید که این بخش پیکربندی از ابزارکی به ابزارک دیگر متفاوت است.
 • اینکار را برای هر ابزارک جدیدی که می خواهید به وبسایت خود بیافزایید انجام دهید.
 • وقتیکه کار خود را تکمیل کردید بر روی انتشار کلیک کنید تا تغییرات شما کاملا به وبسایت وردپرسی تان اعمال شود.

اگر به ابزارک های بیشتر از آنچه در خود وردپرس می بینید نیازمندید، می توانید افزونه ابزارک وردپرس را امتحان کنید. این افزونه به شما اجازه می دهد دکمه، تقویم، هواشناسی و … را به سایدبار خود بیافزایید.

سفارشی سازی سایدبار از پیشخوان وردپرس

می توانید سایدبار خود را از طریق پیشخوان وردپرس خود ویرایش کنید. در منوی سمت راست، نمایش » ابزارک‌ها را انتخاب کرده و بخش سایدبار را ملاحظه کنید و سپس بر روی آن کلیک کنید تا لیست ابزارک ها برای شما باز شود. حالا با باز شدن لیست بایستی قادر به مشاهده تمام ابزارک هایی باشید که در حال حاضر در سایدبار شما فعال هستند.

از اینجا می توانید تغییرات زیر را صورت دهید:

 • مرتب سازی دوباره ابزارک ها. می توانید ترتیب ابزارک های فعال در سایدبار خود را با کشیدن و رها کردن تغییر دهید.
 • تغییر عنوان ابزارک. بر روی ابزارک مد نظر خود کلیک کنید تا ابزارک باز شده و از این طریق اقدام به ویرایش متن عنوان ابزارک کنید.
 • حذف ابزارک. بر روی ابزارکی که قصد حذفش را دارید کلیک کنید تا ابزارک مورد نظر باز شود سپس بر روی حذف کلیک کنید تا ابزارک باز شده حذف شود.
 • افزودن ابزارک. در بخش ابزارک های در دسترس می توانید ابزارکی که می خواهید به سایدبار وبسایت خود بیافزایید را یافته و سپس با استفاده از قابلیت کشیدن رها کردن اقدام به کشیدن ابزارک به بخش سایدبار خود کنید.

ابزارک های بیشتر می خواهید؟

سیستم مدیریت محتوای وردپرس شما با تعدادی ابزارک پیش فرض همراه است اما همچنین شما می توانید با نصب افزونه های وردپرس به ابزارکهای بیشتری دست یابید.

چرا وردپرس رایگان است؟

بسیاری از پوسته های وردپرس حاوی شکلی از قابلیت سایدبار هستند اما بهرحال توسط پوسته انتخابی خود محدود خواهند شد. اگر چنین احساسی درباره سایدبار پیش فرض وبسایت خود دارید می توانید سایدبار سفارشی را به وبسایت خود با کمک افزونه دیگر بیافزایید.

نصب و فعال سازی افزونه سایدبار

برای نصب و پیکربندی افزونه سایدبار سفارشی به روش زیر عمل کنید:

 • در منوی سمت راست مدیریت وردپرس خود از بخش افزونه‌ها گزینه افزودن را برگزینید.
 • به دنبال افزونه Custom Sidebars باشید و وقتیکه افزونه Custom Sidebars – Dynamic Widget Area Manager را یافتید اقدام به نصب این افزونه کنید.
 • بعد از نصب افزونه آن را فعال کنید.

چگونه سایدبار سفارشی بسازم

برای ساخت سایدبار سفارشی و افزودن آن به وبسایت خود به شکل زیر پیش بروید:

 • در منوی سمت راست مدیریت وردپرس به دنبال منوی نمایش » ابزارک‌ها باشید.
 • بر روی دکمه ساخت سایدبار جدید کلیک کنید.
 • در پاپ‌آپ باز شده، نام سایدبار و توضیحات آن را وارد کنید.
 • بر روی ساخت سایدبار کلیک کنید و پس از آن سایدبار جدید زیر عنوان سایدبارهای سفارشی ظاهر خواهد شد.

حالا می توانید ابزارک ها را به سایدبار با کشیدن آنها از بخش ابزارک های در دسترس بیافزایید. همچنین می توانید ابزارکهای موجود را ویرایش یا حذف کنید؛ دقیقا به همان شکلی که با سایدبار پیش فرض وردپرس رفتار کردید.

وقتیکه سایدبار سفارشی خود را می سازید، در وبسایت شما ظاهر نخواهد شد تا اینکه جایی برای آن تعیین کنید. برای تعیین موقعیت سایدبارتان بر روی موقعیت سایدبار Sidebar Location کلیک کنید.

در پاپ‌آپ باز شده برگزینید که این سایدبار در کجای وبسایت شما بایستی ظاهر شود و اینکه آیا بایستی تنها در پست یا صفحات مشخصی ظاهر شود یا به شکل دیگری رفتار کند. برای مثال ممکن است که بخواهید سایدبار سفارشی شما در فوتر 1 برای تنها پست ها یا در فوتر 2 برای تمام پست ها به نمایش دریاید.

این پست تا چه اندازه مفید بوده است

امتیاز دهید

متوسط مجموع امتیازات 0 / 5. تعداد امتیاز 0

تا کنون رای ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *