برای کمک به یافت آن چیزی که به دنبال آن هستید، گوگل از نشانه های ویژه ای به این منظور استفاده می کند که به آنها عملگر گوگل گفته می شود. این عملگرها به شما در یافتن موضوعی به خصوص کمک کرده و عبارات مشخصی را از موتورهای جستجو حذف می کنند و به شما این امکان را می دهند که در تاریخ مشخصی به دنبال موضوعی مشخص باشید.

برای استفاده از این عملگرهای جستجو بایستی آنها را در جعبه جستجوی گوگل به کار ببرید.

1. جستجوی دقیق عبارت

سئو چیست و چگونه می‌توان از این طریق ترافیک بیشتری داشت؟

اولین عملگر که تقریبا پراستفاده ترین نوع عملگر نیز محسوب می شود، عملگر گوگل “” است. این عملگر گوگل، یک عملگر ساده جستجو است که گوگل را اجبار به یافتن دقیقا نتایجی می کند که حاوی همان عبارت داخل ” باشند. این عملگر گوگل زمانی مفید است که می خواهید جزییاتی را در خصوص عبارتی در وبلاگ یا وبسایت به خصوصی بیابید.

2. جستجوی محتوای به خصوص در یک وبسایت با :site

یکی دیگر از عملگرهای گوگل، استفاده از عبارت :site در موتور جستجوی گوگل است که با استفاده از آن می توانید به دنبال عبارتی مشخص در وبسایت نامبرده باشد. بسیاری از متخصصین سئو از این ابزار برای یافتن صفحات به خصوص در وبسایت مشخصی استفاده می کنند. این دستور نه تنها صفحات وبسایت بلکه همچنین زیردامنه های آن وبسایت را نیز نمایش می دهد.

3. افزودن جای خالی با *

دیگر عملگر گوگل که خیلی هم جذاب است، علامت ستاره در جعبه جستجوی گوگل در بین عبارات جستجو است. در واقع * دو کلمه کلیدی متفاوت را به هم مرتبط کرده و نتایجی را به شما نمایش می دهد که حاوی هر دوی آنها باشند. اینطور می توان گفت که معنای جستجو با عبارت JavaScript * developer این است که گوگل * را جای خالی در نظر می گیرد.

توضیحات متا و استفاده از آن برای سئو

برای مثال نتایج گوگل برای جستجوی عبارت “JavaScript * developer” حاوی کلمات کلیدی زیر می تواند باشند:

4. اجبار به تطابق با یک کلمه یا جمله با +

عملگرهای جستجوی گوگل به شما این انعطاف پذیری را با افزودن کلمه کلیدی مشخص به نتایج جستجوی‌تان ارایه می کنند. می توانید از علامت به علاوه + در جستجوی عبارتی مشخص با وجود یک کلمه باشید. برای مثال اگر به دنبال خودروهایی هستید که توسط فورد تولید شده اند، بایستی از علامت + در جستجو استفاده کنید: خودرو +فورد.

5. در نظر نگرفتن کلمات یا عبارات با –

این عملگر گوگل برای شما این امکان را فراهم می کند که به دنبال عبارتی در صورت عدم حضور عبارت دوم باشید. اینکار با استفاده از علامت منها – صورت می گیرد. این قابلیت مخصوصا زمانی مفید است که به دنبال چیزی هستید که معنای دیگری هم دارد و می خواهید معنای دیگر را از نتایج جستجو حذف کنید.

6. استفاده از نسخه کش شده صفحه با :cache

یکی دیگر از عملگرهای پیشرفته گوگل استفاده از عبارت cache است. با استفاده از این عملگر می توانید جدیدترین نسخه از صفحه وب در دسترس بر روی گوگل را مشاهده کنید.

انواع لینک سازی در سئو: لینک بد و لینک خوب

بهرحال به خاطر داشته باشید که اینکار همیشه به شما آخرین نسخه از یک صفحه را نشان نمی دهد بلکه آخرین نسخه مرور شده توسط گوگل را برای شما بالا خواهد آورد. برای استفاده از این عملگر گوگل بایستی خیلی ساده پس از درج کلمه cache آدرس وبسایتی که به دنبال نسخه ذخیره شده از آن هستید را بیاورید. این ترفند زمانی کاربرد خوبی دارد که یک وبسایت از دسترس خارج شده و هنوز هم نیاز نوشته به خصوصی از آن را دارید.

7. جستجو در نتایج آدرس با inurl

این عملگر گوگل به شما کمک می کند تا کلمه کلیدی مشخصی را در آدرسی بیابید. این بدان معناست که اگر به دنبال موضوعی مشخص در آدرسی به خصوص هستید می توانید از این عملگر گوگل استفاده کنید.

8. جستجو برای انواع مشخصی از فایل با filetype

این عملگر گوگل، یکی از مفیدترین پیشرفته عملگرهای گوگل محسوب می شود و به شما در یافتن صفحه با فرمت مشخص کمک می کند.

با استفاده از این عملگر می توانید نتایج جستجو را به فرمت هایی مانند PDF، TXT و … محدود کنید. بنابراین اگر به دنبال سند به خصوصی برای تحقیقات خود هستید می توانید از این عملگر گوگل برای یافتن سند مدنظر خود استفاده کنید.

استفاده از عملگرهای بالا در جای درست خود، در یافتن دقیقا چیزی که به دنبال آن هستید به شما کمک بزرگی خواهد کرد. حتی می توانید از ترکیبی از عملگرهای گوگل برای دستیابی به دقیقترین نتیجه استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *